Jak zamawiać obrazy olejne?

Chciałbyś zamówić obraz, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Oto parę rzeczy, które warto wiedzieć przy składaniu zamówienia.


Tablica malarska czy podobrazie na ramie?

Tablica malarska jest cieńsza – ma ok. 3 mm grubości, podobrazia na ramie ma 1,5-2 cm grubości. Tablica malarska jest sztywna i twarda – łatwiej ją przechowywać i przenosić oraz trudniej uszkodzić. Jednocześnie jest lżejsza od podobrazia ramie. Na obu bazach można malować dowolnymi technikami. Cena tablicy malarskiej jest zazwyczaj nieco mniejsza.

RADA: Możesz poprosić o wykonanie pracy na tablicy lub podobraziu. Obie bazy są równie dobre – tablica malarska pozwoli Ci na łatwiejszy transport pracy oraz ograniczy jej gabaryty.Podobrazie na ramie – wykonane z zagruntowanego bawełnianego płótna naciągniętego na drewnianej ramie o grubości od 1,5 do 2 cm.


Tablica malarska wykonana jest zazwyczaj z z płyty MDF pokrytej zagruntowanym płótnem.Jest cienka, twarda i sztywna.


Farby olejne a może jednak farby akrylowe?

RADA: Możesz poprosić o wykonanie obrazu farbami akrylowymi – nie będzie to już obraz olejny, ale równie efektowny, a malarz wykona pracę szybciej.Malarstwo olejne jest najszlachetniejszą i jednocześnie najtrudniejszą techniką. Pozwala na swobodne mieszanie barw, uzyskanie efektu matu, połysku, półprzeźroczystości. Malowanie wymaga czasu – farby olejne bardzo powoli schną, czasami należy czekać wiele godziń zanim można położyć kolejną warstwę. Obrazy olejne cechuja duża trwałość.


Malarstwo akrylowe jest alternatywą dla malarstwa olejnego i jednocześnie wygodniejszą techniką malarstwa od akwareli gwaszu. Umożliwia pełnie mieszanie kolorów. Farby akrylowe szybko schną dzięki czemu malarz może szybciej nakładać kolejne warstwy i szybciej zakończyć malowanie.


Jakie są ceny obrazów olejnych?

Wykonanie obrazu olejnego wymaga dużo czasu, zdolności i doświadczenia malarza. Czasami wykonanie jednego obrazu olejnego wymaga nawet kilku miesięcy pracy. Należy brać to pod uwagę przy zamówieniu – nawet małego obrazu olejnego nie da się wykonać w tydzień. Na cenę nie wpływa tylko wielkość, ale także temat (pejzaż, martwa natura, krajobraz, portret, rekonstrukcja znanego dzieła sztuki) oraz ilość szczegółów.  Po więcej szczegółów skontaktuj się ze mną.